Chceli by ste múdru domácnosť? Vieme, s čím začať

, ,

Moderné technológie už v dnešnej dobe umožňujú mnohé, treba si vytvoriť múdru domácnosť. O čo sa presne jedná vám ukážeme v dnešnom článku.

Múdra domácnosť je automatická domácnosť. To znamená, že si môžete niektoré úkony nastaviť tak, že budú vykonávané automaticky alebo ich treba spustíte na diaľku pomocou bluetooth či internetu. Čo si pod tým predstaviť? Napr. keď vstúpite do miestnosti, svetlá sa samé zapnú, a vypnú sa, keď odídete. Podobne fungujú aj radiátory. Na nich navyše môžete nastaviť požadovanú teplotu a radiátor sa sám zapne alebo vypne, aby túto teplotu dosiahol. Pomocou aplikácie v telefóne sa môžete uistiť, že ste vypojili žehličku či dodatočne úplne vypnúť elektrinu.

Múdra domácnosť vám má predovšetkým uľahčiť život. Odpadne vám vďaka nej veľa starostí, pretože mnohé jednoducho urobí za vás. To znie veľmi príjemne. Ako ale začať?

 

Systém chytrej domácnosti

Existujú dva systémy chytrej domácnosti – káblový a bezdrôtový. Každý má svoje výhody a nevýhody. Káblový systém je nutné dobre naplánovať. Aby fungoval, musíte rozviesť po dome ethernetové a napájacie káble. Hodí sa preto viac to do domov/bytov, ktoré prechádzajú generálnou rekonštrukciou alebo sa ešte len stavajú. Ide o systém, ktorý je náročný na prevedenie a je tiež drahší. Na druhú stranu získate väčšiu škálu možností a komplexnejšie ovládanie chytrej domácnosti. Alternatívnym a tiež obľúbenejším riešením je bezdrôtový systém. Ten môžete zaviesť kedykoľvek a kdekoľvek a hlavne ho môžete ľubovoľne meniť alebo rozširovať. Môžete si ho so sebou odniesť aj pri sťahovaní. Funguje na princípe prepojenia jednotlivých zariadení pomocou bluetooth alebo wifi. Systém je vďaka tomu lacnejší. Na druhú stranu bezdrôtové prepojenie môže naraz bez zjavných príčin vypadnúť.

 

Srdcom chytrej domácnosti je router

Ešte než si kúpite všemožné vychytávky a múdre zariadenia, kúpte si kvalitný router. Ten je totiž srdcom celého systému a bez neho to jednoducho nepôjde. A aby sa vyrovnal so všetkým, čo múdra domácnosť prináša, musí: 1) mať silné antény, 2) rýchlo prenášať informácie a 3) mať mechanizmus MU-MIMO (ten umožňuje prevádzku hneď niekoľkých zariadení naraz).

 

Čím múdru domácnosť ovládať

Múdru domácnosť môžete ovládať pomocou integrovaných panelov a spínačov. To ale musíte byť doma. Ovládať ju možno aj na diaľku, a to hneď dvoma spôsobmi.

Prvou možnosťou je ovládanie cez aplikáciu na telefón či tablet. Vďaka tomu, že telefón máte neustále pri sebe, ide o najpohodlnejšie riešenie. Ak sú všetky vaše zariadenia od jedného výrobcu (čo sa určite odporúča), môžete ich ovládať dokonca jedinou aplikáciou – medzi najobľúbenejšie patrí Google Home, HomeKit alebo IFTTT. Sú navrhnuté tak, aby ich ovládanie bolo čo najintuitívnejšie. Na nastavenie všetkého, čo potrebujete a chcete, vám bude stačiť len pár kliknutí. Ďalej môžete múdru domácnosť ovládať aj cez webový prehliadač. Čo sa hodí napríklad, keď sa vám vybije telefón. Stačí sa prihlásiť cez web k účtu, ktorý si založíte, a všetko môžete ovládať aj tak.

 

Čo si do chytrej domácnosti môžete zaobstarať

Všetko už je pripravené, teraz zostáva iba vybrať zariadenia, ktoré sa do vašej novej chytrej domácnosti budú hodiť. Patria sem napríklad inteligentné osvetlenie a zásuvky, bezpečnostné kamery, inteligentné vykurovanie, video interkomy alebo inteligentné senzory.

Dovednosti

Zveřejněno

11. 11. 2023