Čo musíte vedieť pred nákupom powerbanky

, ,

Telefón sa vybije vždy, keď to človek potrebuje zo všetkého najmenej. Kvôli takýmto situáciám sa hodí mať po ruke powerbanku – malú, prenosnú krabičku, ktorá vašu elektroniku dobije kdekoľvek a kedykoľvek. A pretože je možné, že powerbanku budete používať veľmi často, pri nákupe nehľaďte iba na cenu, ale aj na kapacitu, typ konektora a rýchlosť nabíjania. Čo všetko si pred nákupom postrážiť, si ukážeme v dnešnom článku.

 

Typ batérie

Ako prvé sa zamerajte na typ batérie. V súčasnej dobe existujú dva typy – Li-ion a Li-pol batérie. Li-ion typ je cenovo dostupný a napriek tomu veľmi kvalitné. Nevystavujte ho ale príliš vysokým teplotám a tiež ho nenechávajte vybiť na nulu. Mohlo by to znížiť celkovú kapacitu batérie. Výhodou druhého typu je gélový elektrolyt, ktorý sa vyrába v najrôznejších tvaroch. Batérie sú tak ľahšie a tenšie. Na druhú stranu sú tieto powerbanky drahšie.

Kapacita powerbanky

Kapacita batérie je podstatným parametrom pri výbere powerbanky. Nájdete ju pod skratkou mAh, teda miliampérhodiny. Čím väčšia kapacita, tým väčšia hmotnosť a rozmer. Na občasné nabíjanie vám stačí kapacita 5 000 mAh. Ak chcete nabíjať napríklad niekoľkokrát po sebe, kúpte si model aspoň s 10 000 mAh.

 

Vstupy a výstupy

Pozornosť by ste mali venovať aj vstupom a výstupom, ktoré powerbanka má. Väčšina modelov ponúka výstupy klasickými USB portami. Pre svoje vlastné nabíjanie, teda vstupy, využívajú microUSB a USB-C konektory. Ak chcete nabíjať viac zariadení naraz, skontrolujte si, že powerbanka má viac portov. Ďalším z fenoménov dnešnej doby sú bezdrôtové powerbanky. Ide o veľmi univerzálne riešenie, ktoré rieši problém s výberom správnych portov a konektorov.

Rýchlosť nabíjania

Ďalší veľmi dôležitý parameter je rýchlosť nabíjania. Spravidla majú powerbanky dva výstupy, jeden s vyššou (2,1 A) a jeden s nižšou (1 A) hodnotou. Tieto hodnoty platia, keď sa nabíja dve zariadenia zároveň. Pokiaľ nabíjate len jedno, sú niektoré powerbanky schopné nabíjať až rýchlosťou 2,4 A. Význam tohto parametra je teda jasný – čím nižšia výstupná hodnota, tým pomalšie nabíjanie. A ak by také nabíjanie bolo veľmi pomalé, stráca powerbanky svoj význam. Pri výbere zvážte aj rýchlosť nabíjania samotnej powerbanky. Modely s vyššou kapacitou sa nabíjajú dlhšie. Avšak aj tie s vyššou kapacitou (okolo 10 000 mAh) sa pri nákupe powerbanky s vysokou rýchlosťou nabíjania, môžu plne dobiť do troch hodín.

Dovednosti

Zveřejněno

9. 2. 2024